1. Zgłaszanie nieobecności dziecka
Rodzice są zobowiązani do zgłaszania każdej nieobecności dziecka do godz. 8.30 pod numer 505 559 443 - sekretariat żłobka
2. Chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe
Prosimy o przynoszenie pudełka chusteczek higienicznych, chusteczek nawilżonych oraz rolki ręcznika papierowego dla dziecka do 10 dnia każdego miesiąca.
3. Wysokość opłat
- Opłata stała:
-
Comiesięczna opłata stała za pobyt dziecka w Żłobku w wysokości 1204,00 zł/miesiąc
(tj. 28% minimalnego wynagrodzenia miesięcznego za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym, określonego w odrębnych przepisach - zgodnie z uchwałą NR 56.VII.2024 Rady Miejskiej w Debrznie z dnia 30 sierpnia 2024r. Jeśli minimalne wynagrodzenie miesięczne za pracę wzrośnie, wówczas opłata stała za pobyt dziecka w żłobku również wzrośnie, - co nastąpi automatycznie, tj. bez potrzeby zmiany niniejszej Umowy, proporcjonalnie do wzrostu ustawowej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z opłaty stałej zwolnieni są rodzice, którzy złożyli wniosek „Aktywnie w żłobku” i przedłożyli pisemne potwierdzenie złożenia takiego wniosku w sekretariacie żłobka. -
Opłata ta nie podlega odliczeniom z tytułu nieobecności dziecka w żłobku. Zwalnia się częściowo od ponoszenia opłat za pobyt dziecka w żłobku w przypadku zawieszenia działalności placówki spowodowanej zewnętrznymi, nadzwyczajnymi okolicznościami. Wówczas opłata pobierana jest w wysokości 50 % kwoty bazowej.
- Opłata za wyżywienie:
Comiesięczna opłata za wyżywienie dziecka w placówce wynosi – 10,00 zł/dzień. (zgodnie z uchwałą NR XXIX.2020 Rady Miejskiej w Debrznie z dnia 4 sierpnia 2020 r.). Oplata ta jest odliczana w kolejnym miesiącu z tytułu nieobecności dziecka w żłobku.
Przykład naliczania opłat w miesiącu, w którym jest 20 dni roboczych:
Opłata stała: 1204,00 zł/miesiąc + Opłata za wyżywienie: 200,00 zł (20 dni x 10,00 zł) Razem: 1404,00 zł
Stawka żywieniowa będzie odliczana wyłącznie po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu nieobecności dziecka do godziny 8.30 danego dnia.
4. Uiszczanie opłat
- Opłaty za pobyt i wyżywienie dziecka w Żłobku należy uiszczać na podany numer konta bankowego Żłobka:
63 9326 0006 0084 3421 2000 0010 - BS Człuchów o/Debrzno. - Opłaty powinny być uregulowane z góry do 20-go dnia roboczego danego miesiąca. Rodzice otrzymują informację SMS o wysokości opłaty 10-go dnia roboczego kolejnego miesiąca.
5. Procedura postępowania w przypadku wszawicy
Cel: Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w żłobku oraz chronić przed rozprzestrzenianiem się wszawicy w placówce.
I. Dyrektor żłobka zarządza kontrolę głów dzieci we wszystkich grupach oraz wszystkim pracownikom z zachowaniem intymności (raz w miesiącu).
II. Pielęgniarka i wychowawcy podejmują współpracę z rodzicami w celu zlikwidowania wszawicy.
- Pielęgniarka zawiadamia rodziców dzieci u których stwierdzono wszawicę o konieczności podjęcia niezwłocznej kuracji. Informuje także o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników. W trakcie kuracji dziecko powinno pozostać w domu, żeby zapobiec przenoszeniu się wszy na inne dzieci.
- Pielęgniarka informuje wszystkich rodziców o konieczności codziennej kontroli głowy dziecka w przypadku pojawienia się wszawicy w placówce.
- Rodzice powinni sprawdzać głowy dzieciom raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub z wycieczki.
- W przypadku stwierdzenia wszawicy pielęgniarka kontroluje czystość głowy dziecka po przeprowadzonej kuracji w momencie przybycia dziecka do żłobka/klubu dziecięcego
- W przypadku nieskutecznej kuracji likwidacji wszawicy u dziecka, dziecko nie może pozostać w żłobku. Rodzice są zobowiązani do podjęcie skutecznej kuracji likwidacji wszy i gnid u dziecka.
III. Wszystkie przedmioty i sprzęt w poszczególnych salach podlega dezynfekcji.
W dniu stwierdzenia wszawicy:
- wszystkie ręczniki, pościel, koce podlegają praniu w temp ok. 60°C, a następnie wyprasowaniu gorącym żelazkiem (wysoka temperatura zabija wszy i ich gnidy),
- zabawki pluszowe należy wyprać i wysuszyć.
Procedurę opracowano na podstawie Rozporządzenia Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży wydanym dn. 15 stycznia 2013r oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sprawiedliwości z dnia 31 grudnia 2002r w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach( Dz. U z 2003 U N.6 poz.69 ze zmianą)
6. Procedura postępowania w nagłych wypadkach z udziałem dzieci
Nagły wypadek to zdarzenie, które powoduje uraz wywołany przyczyną zewnętrzną i może wystąpić w czasie przebywania dziecka w Żłobku pod opieką wychowawców.
Podczas lekkich obrażeń (otarcia, skaleczenia, potłuczenia), pierwszej pomocy udziela pielęgniarka, a w przypadku jej nieobecności wychowawca grupy, w której dziecko przebywa.
- O zaistniałej sytuacji pielęgniarka /wychowawca, informuje Dyrektora Żłobka, a następnie powiadamia rodziców dziecka lub opiekunów prawnych dziecka. Wspólnie z rodzicami ustala dalsze czynności; czas odbioru dziecka, wizytę u lekarza, o ile jest konieczna.
- Odnotowuje przebieg zdarzenia i dalsze postępowanie w karcie wypadkowej dziecka.
- W razie wypadku powodującego ciężkie uszkodzenia ciała wychowawca grupy informuje pielęgniarkę przebywającą na terenie placówki, która powiadamia o zdarzeniu Dyrektora Żłobka (w przypadku braku pielęgniarki o zdarzeniu informuje wychowawca grupy) i podejmują dalsze działania.
- Pielęgniarka dokonuje ogólnej oceny sytuacji tj. sprawdza jego stan ogólny, jego parametry życiowe - tętno, ciśnienie krwi, zabarwienie skóry, reakcję na bodźce, kontakt słowny ( o ile pozwala na to stan dziecka).
- Udziela dziecku fachowej pomocy medycznej (założenie opatrunku, zaopatrzenie złamania, zatamowanie krwotoku).
- Wzywa karetkę pogotowia i informuje rodziców dziecka lub jego opiekunów prawnych o zdarzeniu i prosi o natychmiastowe przybycie. W sytuacjach kiedy rodzic nie może natychmiast przybyć z powodów od niego niezależnych, a dziecko musi być przetransportowane do szpitala, z dzieckiem jedzie pielęgniarka lub wychowawca, który ma z nim dobry kontakt.
- Całe zdarzenie musi być odnotowane w karcie wypadków dziecka.
7. Procedura postępowania w przypadku złego stanu zdrowia dziecka w żłobku
Cel: Celem niniejszej procedury jest ustalenie zasad postępowania z dziećmi potencjalnie chorymi.
CHOROBA JEST TO OGÓLNE OKREŚLENIE KAŻDEGO ODSTĘPSTWA OD PEŁNI ZDROWIA ORGANIZMU, POLEGA NA ZABURZENIACH FUNKCJI LUB USZKODZENIU STRUKTURY ORGANIZMU
Skóra - na której pojawiła się wysypka niewiadomego pochodzenia i towarzyszy jej podwyższona temperatura ciała.
Oczy - w przypadku zapalenia spojówek, w oku zbiera się wydzielina ropna, która wycieka lub zasycha.
Nos - katar gęsty, trwający kilka dni.
Układ oddechowy - dziecko ma problemy z oddychaniem, mocno kaszle.
Układ pokarmowy - dziecko ma biegunkę lub kilka razy wymiotowało (chyba, że istnieje pewność, że wymioty nie są skutkiem choroby a np. stresu).
Inne przypadki - występują symptomy choroby zakaźnej, bóle zębów, ucha, gardła, brzucha lub inne dolegliwości zmieniające zachowanie dziecka.
Rodzice, którzy zauważyli złe samopoczucie u swojego dziecka czy też pierwsze objawy choroby, powinni pozostawić dziecko w domu lub udać się z nim do lekarza. Zobowiązani są do zgłoszenia jego nieobecności pod nr telefonu 505 559 443
8. Działania w przypadku stwierdzenia zachorowania
W przypadku stwierdzenia wystąpienia choroby u dziecka na terenie Żłobka ,pielęgniarka/opiekun informuje o tym fakcie Dyrektora Placówki. Po podjęciu decyzji, bezzwłocznie zawiadamia rodziców chorego dziecka lub opiekunów prawnych dziecka o chorobie. W przypadku nieobecności pielęgniarki o fakcie zachorowania dziecka informuje Dyrektora Żłobka wychowawca grupy, w której dziecko przebywa.
Rodzice lub opiekunowie prawni dziecka są zobowiązani do jego odebrania po otrzymanej informacji.
Rodzice/opiekunowie prawni dziecka, po przebytej chorobie dziecka są zobowiązani do dostarczenia zaświadczenia od lekarza rodzinnego, że dziecko jest po zakończonym leczeniu, nie jest chore i może uczęszczać do Żłobka. Sami wypisują oświadczenie, gdy dziecko zakończyło leczenie, nie gorączkuje i nie otrzymuje leków związanych z przebytym zachorowaniem w przypadku braku wizyty kontrolnej.
9. Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci ze żłobka
I. Przyprowadzanie dzieci do żłobka
- Dzieci są przyprowadzane do żłobka i odbierane ze żłobka przez rodziców (opiekunów prawnych). Są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do żłobka i ze żłobka do domu.
- Rodzice osobiście powierzają dziecko opiekunowi lub osobie pełniącej dyżur w sali zbiorczej. W przeciwnym wypadku żaden pracownik żłobka nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
- W godzinach od 6.30 do 7.00 lub 7.30 (zgodnie z harmonogramem) rodzice (opiekunowie prawni) przyprowadzają dziecko do sali zbiorczej( na parterze). Punktualnie od godz. 8.00 czynne są już wszystkie grupy.
- Dzieci rozchodzą się do swoich sal pod opieką opiekunek. Od tej godziny rodzice przyprowadzają dzieci do sali danej grupy.
- Opiekun przyjmujący dziecko pod opiekę od rodziców zobowiązany jest zwrócić uwagę na wnoszone przez dziecko zabawki–dzieci mogą przynosić do żłobka jedynie ulubione pluszaki (miękkie maskotki)
- Ze względów bezpieczeństwa zabraniane jest zakładanie dzieciom kolczyków, pierścionków, koralików, łańcuszków i innych ozdób. Zabrania się również przynoszenia do żłobka jedzenia dla dziecka, a także napojów i słodyczy.
- Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do żłobka dzieci zdrowe i czyste.
- Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do żłobka. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi.
- W przypadku, gdy dziecko zachoruje na terenie żłobka, rodzic zostaje natychmiast poinformowany przez personel i ma obowiązek odebrać dziecko w ciągu 1 godz., jeśli nie odbierze dziecka w wyznaczonym terminie, a stan zdrowia dziecka będzie wymagał pomocy lekarskiej, opiekun wezwie pomoc lekarską. Personel żłobka nie podaje dzieciom żadnych lekarstw.
- Opiekunka ma prawo poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do żłobka.
- Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe, wziewne należy zgłaszać wyłącznie pisemnie, dołączając zaświadczenie lekarskie.
- Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
II. Odbieranie dzieci ze żłobka
- Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane przez inne osoby dorosłe upoważnione na piśmie przez rodziców (opiekunów prawnych), zdolne do podejmowania czynności prawnych. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji żłobka. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione.
- Wzór upoważnienia do odbioru dziecka ze żłobka stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
- Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego ze żłobka przez upoważnioną przez nich osobę.
- Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść ze żłobka z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką opiekuna, a dyrektor lub (w przypadku jego nieobecności) opiekun niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
- Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego – opiekunka zobowiązana jest do wylegitymowania tej osoby.
- Opiekunka każdej grupy jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania, miejsca pracy i numerów kontaktowych rodziców, prawnych opiekunów dzieci oraz osób upoważnionych pisemnie przez rodziców do odbioru dziecka.
- Odbiór dziecka następuje w danej grupie do godz. 15.00, a od godz. 15.00/15:30 na sali zbiorczej na parterze.
- W miesiącach, gdy dzieci przebywają na placu zabaw, opiekunka wymaga od rodzica (opiekuna prawnego) i dziecka, aby fakt odebrania był zaakceptowany przez wyraźne pożegnanie u opiekunki mającej je pod opieką.
- Na terenie szatni, z chwilą oddania dziecka rodzicom (opiekunom prawnym) lub osobie upoważnionej - za bezpieczeństwo dziecka odpowiadają te osoby.
- Opiekun powinien nie tylko wiedzieć, ale także widzieć, kto odbiera dziecko ze żłobka. Z terenu żłobka można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic (osoba upoważniona) dotarł na miejsce pobytu grupy.
- Żłobek może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu czy zachowanie agresywne. W takim przypadku personel żłobka ma obowiązek zatrzymać dziecko w żłobku do czasu wyjaśnienia sprawy. W takich okolicznościach opiekunka zobowiązana jest skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną przez rodziców. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor lub jego zastępca.
- Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
III. Postępowanie w sytuacji nieodebrania dziecka ze żłobka lub zgłoszenia się po dziecko osoby niemogącej sprawować opieki
- Dzieci powinny być odbierane ze żłobka najpóźniej do godziny 16.30.
- W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy żłobka opiekunka zobowiązana jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałym fakcie.
- Gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych, opiekunka oczekuje z dzieckiem w placówce 1 godzinę.
- Po upływie tego czasu opiekunka powiadamia dyrektora żłobka.
- Dyrektor żłobka podejmuje decyzję o poinformowaniu najbliższego komisariatu policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka.
- W przypadku braku możliwości powiadomienia dyrektora opiekunka sama podejmuje decyzję o powiadomieniu policji.
- W przypadku braku możliwości odbioru dziecka ze żłobka (w godzinach pracy żłobka – sytuacje losowe) rodzice lub opiekunowie zobowiązani są do poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odbioru dziecka.
- Z przebiegu zaistniałej sytuacji opiekunka sporządza protokół zdarzenia podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora.
IV. Postanowienia końcowe
- Z procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola zostają zapoznani wszyscy pracownicy żłobka.
- Rodzice na pierwszym zebraniu grupowym w miesiącu wrześniu/październik. Potwierdzenia stanowią podpisy pod procedurą oraz listy obecności rodziców na zebraniach organizacyjnych (wrzesień/październik).
- Procedura obowiązuje wszystkich pracowników żłobka, rodziców dzieci uczęszczających do żłobka oraz osoby przez nich upoważnione do odbioru dzieci.
- Procedura obowiązuje z dniem podpisania z mocą obowiązywania od 01.09.2016r.