Wyprawka żłobkowicza

UBRANKA CODZIENNE
OBUWIE ZMIENNE (kapcie / skarpetki antypoślizgowe) 1 szt.
Body długi / krótki rękaw, spodnie / spodenki, koszulka długi / krótki rękaw 3 szt. z każdego rodzaju
UBRANKA NA SPACER / PLAC ZABAW STOSOWNE DO POGODY
ZIMĄ - najlepiej kombinezon zapinany na zamek 1 szt.
Rękawiczki jednopalcowe 1 szt.
Szalik 1 szt.
Czapka 1 szt.
Buty wygodne, nie wiązane, dostosowane do pory roku (kalosze, sandałki, ocieplane) 1 szt.
WIOSNA / LATO - koniecznie nakrycie głowy 1 szt.
ARTYKUŁY HIGIENICZNE DO PIELENACJI DZIECKA
Pieluchy jednorazowe 1 opakowanie
Chusteczki nawilżone 1 szt.
Krem na odparzenia, maści 1 szt.
LEŻAKOWANIE
Smoczek (jeśli dziecko używa) w podpisanym pudełeczku 1 szt.
Ulubiona przytulanka 1 szt.
POSIŁKI
Śliniak (najlepiej silikonowy) do spożywania posiłków 1 szt.
Butelka (najlepiej kubek ze słomką) 1 szt.
Butelki, kubeczki, z których dziecko pije mleko lub wodę, prosimy o ich podpisanie. Zwracamy uwagę na to by były łatwe w myciu i wyparzaniu (zostają na czas pobytu dziecka w żłobku)
COMIESIĘCZNIE
CHUSTECZKI HIGIENICZNE w opakowaniu 1 szt.
RĘCZNIK PAPIEROWY 1 szt.
10 ZŁ ( składka grupowa wykorzystana na potrzeby grupy – WPŁACAMY U PAŃ W GRUPIE LUB U DYREKTORA.

Wszystkie artykuły oraz ubranka dziecka powinny być oznakowane, gdyż dzieci jeszcze ich nie rozpoznają i często gubią części garderoby.

  • COMIESIĘCZNA SKŁADKA GRUPOWA – WPŁACANA U PAŃ W GRUPIE LUB U DYREKTORA – 10,00 ZŁ (nie przelewamy jej na konto)
  • RAZ W MIESIĄCU RODZICE DOSTARCZAJĄ JEDEN DUŻY RĘCZNIK PAPIEROWY oraz chusteczki higieniczne

Przed zapisaniem dziecka do żłobka rodzic powinien:

  1. Podpisać Umowę na pobyt dziecka w Żłobku.
  2. Podpisać dokumenty niezbędne do przetwarzania danych osobowych.(zgodnie z RODO).
  3. Wypełnić ankietę informacyjna o dziecku. 
  4. Wypełnić upoważnienie do odbioru dziecka ze Żłobka i złożyć u opiekunki w danej grupie. Osoby upoważnione przez rodziców- odbierające dziecko po raz pierwszy powinny posiadać dowód tożsamości.
  5. Wypełnić deklaracje, zgody dostępne w placówce u dyrektora.

PROSIMY również:

  1. Zwracać uwagę na czystość, krótko obcięte paznokcie!
  2. Nie zakładać odzieży z cekinami i innymi ozdobami, które mogą ulec oderwaniu, co grozi połknięciem przez dziecko lub włożeniem do ucha lub nosa;
  3. Bezwzględne nie zakładać dziecku biżuterii !!!!! (kolczyki, bransoletki)
  4. Przekazywać na bieżąco informacje o stanie zdrowia i samopoczuciu dziecka podczas oddawania dziecka pod opiekę opiekunki (np. czy dziecko spało w nocy, czy zjadło przed wyjściem, czy otrzymało jakieś leki).
  5. Na bieżąco aktualizować numery telefonów rodziców, opiekunów.
  6. Podawać telefonicznie informacje o wystąpieniu choroby zakaźnej (ospę wietrzną, różyczkę itp.).

Jednocześnie informujemy:

  1. W Żłobku opiekunki nie podają dzieciom żadnych leków.
  2. W Żłobku realizowane są diety podstawowe oraz diety eliminacyjne w oparciu o zaświadczenie od lekarza specjalisty zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym/ lekarz określa rodzaj diety oraz listę produktów wskazanych i przeciwwskazanych, a nie rodzic/. Nie ma możliwości realizowania diet eliminacyjnych TYLKO w oparciu o prośbę /oświadczenie/ rodziców. Rodzaj i ilość produktów należy konsultować z dyrektorem Żłobka. Wszystkie uwagi zostaną uwzględnione przez osoby odpowiedzialne za Żywienie dzieci w Żłobku.

Zapraszamy do nas

Kilka cennych wskazówek w przygotowaniu dziecka do pójścia do Żłobka.

Jak radzić sobie z problemami adaptacji dziecka w Żłobku?

Drodzy Rodzice!

Oto pytanie, które pojawia się gdy dziecko wkracza w nowy etap w swoim życiu i idzie do Żłobka. Do nowej sytuacji przyzwyczaja się kilka tygodni. Oswaja się z nowymi osobami, uczy się cierpliwości, zasad przebywania i zabaw w grupie, akceptacji innych dzieci i opiekunek.
Do najczęstszych problemów związanych ściśle z trudnościami adaptacyjnymi u dzieci zalicza się:

  • Płacz, krzyk, histeria – jako naturalne sposoby odreagowania stanu napięcia związanego z rozłąką;
  • Napady złości, agresji jako przejaw niezadowolenia;
  • Odmawianie przyjmowania posiłków w żłobku – jako wyraz buntu, sprzeciwu.

KAŻDĄ NIEOBECNOŚĆ DZIECKA ZGŁASZAMY NAJPÓŹNIEJ DO GODZINY 8.30 RANO TEGO SAMEGO DNIA NA NUMER TEL. 505 559 443. W PRZYPADKU NIE POINFORMOWANIA O NIEOBECNOŚCI DZIECKA, OPŁATA ZA WYŻYWIENIE ZOSTAJE NALICZANA.

NUMER KONTA BANKOWEGO ŻŁOBKA:
BS Człuchów o/Debrzno 63 9326 0006 0084 3421 2000 0010

W tytule każdorazowego przelewu należy wpisać:

  • Imię i nazwisko dziecka
  • Miesiąc

Wszystkie wyszczególnione wyżej informacje dotyczące płatności będą podawane comiesięcznie przez sekretariat żłobka sms-em.

Adaptacja w naszym żłobku

Żłobek to całkiem nowy świat dla dziecka. Dla każdego dziecka to duża zmiana i ważne przeżycie: potrzebuje czasu, by poznać i zdobyć zaufanie do nowego miejsca, pań opiekunek, przyzwyczaić się do zmienionego rytmu dnia oraz życia w grupie.

Czas adaptacji wynosi od dwóch tygodni do miesiąca i w tym czasie dziecko bardzo potrzebuje Waszej – Drodzy Rodzice – pomocy.

Adaptacja dzieci do żłobka prowadzona jest wg programu adaptacyjnego Instytutu Małego Dziecka. Adaptacja przebiega stopniowo, by wysiłek związany z poznawaniem nowego otoczenia rozłożyć w czasie. W naszym żłobku program adaptacyjny dzielimy na adaptację wstępną i właściwą.

Adaptacja wstępna

Proces adaptacji zaczyna się od spotkania informacyjnego dla rodziców prowadzonego przez dyrektora i przyszłych opiekunów. Na spotkaniu rodzice poznają zasady działania naszej placówki i jej przestrzeń oraz omawiamy, w jaki sposób można przygotować dziecko do żłobka. Przedstawiony jest również nasz program adaptacyjny. Rodzice wypełniają „Ankietę informacyjną o dziecku”, by przekazać podstawowe informacje o rozwoju dziecka. Rodzice otrzymują również na spotkaniu „Przewodnik po żłobku” ze wszystkimi ważnymi informacjami o żłobku i procesie adaptacji.

Dzieci otrzymują od pań opiekunek przed rozpoczęciem żłobka list ze zdjęciami pań, które będą prowadziły grupę. List pomaga budować kontakt z dzieckiem jeszcze przed rozpoczęciem pobytu w żłobku.

Adaptacja właściwa

W tym czasie następuje stopniowe wprowadzenie dziecka w życie grupy w obecności rodzica lub innej bliskiej osoby np. babci. Dziecko w towarzystwie bliskiej mu osoby nawiązuje kontakt z opiekunką. Opiekunka stopniowo przejmuje opiekę nad dzieckiem, przeprowadza pierwsze rozstania, stopniowo wydłuża samodzielny czas pobytu dziecka w żłobku. Każde dziecka będzie miało wyznaczoną panią opiekunkę, która będzie prowadziła proces adaptacji.

Prosimy Państwa, aby tak zorganizować sobie czas, aby towarzyszyć dziecku w żłobku . Przez pierwsze dni musicie ok. 1 godziny towarzyszyć dziecku w placówce. W tym czasie pani opiekunka poświęci czas wyłącznie Waszemu dziecku, stopniowo nawiązując z nim kontakt oraz przejmując od Was opiekę. Czwartego/ piątego dnia powinniście na krótki czas rozstać się z dzieckiem, abyśmy zaobserwowali jak radzi sobie z rozstaniem. W następnych dniach dziecko będzie przebywało w małej grupie przez dwie godziny. Jeżeli poprzedniego dnia dziecko dobrze zareagowało na rozstanie, czas rozstania będzie wydłużony. Rodzice wówczas przebywają na korytarzu w żłobku, a potem są dostępni pod telefonem.

Jeżeli jest to możliwe, ze względu na intensywność doświadczeń i nowości dla dziecka, w pierwszych tygodniach wskazany jest krótszy pobyt dziecka w żłobku.

Jak przygotować dziecko do żłobka i wspierać je w pierwszych dniach?

Pójście dziecka do żłobka, niezależnie czy to jest niemowlę czy tez dwulatek, to zawsze duże przeżycie dla całej rodziny, dlatego warto dobrze przygotować się na ten moment . Pozwoli to na złagodzenie stresu adaptacyjnego i pomoże dziecku w przejściu ze środowiska rodzinnego do środowiska żłobkowego, a rodzicom na adaptację w nowej roli – roli mamy/ taty dziecka żłobkowego.

Buduj pozytywny i realny obraz żłobka .

Rozstania są bardzo trudne, a konieczność pozostawienia dziecka pod czyjąś opieką wywołuje dużo niepokoju i obaw. Dziecko wyczuwa napięcie i emocje dorosłego. Dlatego warto zacząć od siebie. Ważne, aby rodzice wypracowali w sobie pozytywne nastawienie do żłobka, to pomoże ich dzieciom w adaptacji.

To, co można również robić, to wprowadzać dziecko w nowy świat - opowiadać dziecku o żłobku, czytać i oglądać książeczki , pokazywać zdjęcia opiekunki, budynku, odwiedzać ogród i placówkę, ale także mówić dziecku, ze w żłobku będzie bez rodziców, że mama i tata muszą iść w tym czasie do pracy.

Poznaj z dzieckiem nowe miejsce.

Bardzo ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z opiekunkami i nowym miejscem . Warto korzystać z każdej formy zajęć adaptacyjnych, tak aby móc odpowiednio wcześniej poznać przyszłą opiekunkę dziecka. To pomoże budować dobre relacje pomiędzy dzieckiem i jego rodziną a opiekunkami, a dziecku z rodzicami u boku będzie łatwiej wkroczyć w świat żłobka. Ważne , aby dziecko mogło zobaczyć wcześniej swoją salę, zabawki, ogród, wtedy chętniej będzie przebywało w miejscu, które skojarzy z wcześniejszymi wyprawami.

Przyzwyczajaj dziecko w domu do rytmu żłobka.

Żłobkowy rytm dnia jest dostosowany do rytmu większości dzieci. Ale rytm twojego dziecka może być inny. Dlatego istotne jest poznanie rozkładu dnia w żłobku i wcześniejsze, w miarę możliwości wprowadzenie go w domu . Im mniej różnic miedzy domem, a żłobkiem , tym dziecku będzie łatwiej zaakceptować nową sytuacje i łagodniej dostosować się do rytmu placówki. Przyswojenie przez dziecko nowego planu będzie wymagało czasu, dlatego warto go stosować w ostatnim miesiącu przed pójściem do żłobka.

Zmniejszaj również częstotliwość karmienia piersią, aby dostosować rytm karmienia do pobytu dziecka w żłobku.

Po starcie żłobkowym warto zachować rytm dnia również w weekendy.

Trenuj rozstania z dzieckiem.

Dobrym przygotowaniem do przebywania z dala od rodziców jest stwarzanie okazji, aby dzieckiem zajmował się ktoś inny niż tylko mama i tata. Dlatego stwarzaj okazję, aby dziecko mogło trenować rozstanie. Zostawiaj dziecko z osobami, którym dziecko ufa – np. z babcią, ciocią - w domu lub poza domem. Nigdy nie wychodź niepostrzeżenie. Zawsze powiedz dziecku , że wychodzisz i kiedy wracasz , pożegnaj się z nim, pocałuj i pomachaj . Traktuj pożegnania i emocje z nim związane jako coś naturalnego .Skup się na tym, jak dziecku ułatwić sytuację rozstania, a nie jak jej uniknąć.

Rozwijaj samodzielność dziecka.

Dzieci na tym etapie rozwojowym nie są jeszcze samodzielne- zazwyczaj nie potrafią się same ubrać i rozebrać, samodzielnie jeść i korzystać z nocnika. Jednak im bardziej dziecko będzie samodzielne, tym pewniej będzie się czuło. W ramach przygotowania do żłobka dobrze jest nie wyręczać dziecka w codziennych czynnościach, dawać mu odpowiednio dużo czasu na wykonywanie tych działań. Warto stosownie do wieku rozwijać nowe umiejętności dziecka, , które pozwolą mu czuć się komfortowo np. warto niemowlę nauczyć jeść z łyżeczki, a starsze – półtoraroczne dziecko - picia z otwartego kubka i posługiwania się łyżką, tak aby wiedziało, do czego łyżka służy. Ważne, aby dziecko umiało komunikować, że chce się mu pić czy jeść. Jeżeli Twoje dziecko ma powyżej 1,5 roku, możesz pomóc mu w nauce korzystania z nocnika.

Dbaj również, aby dziecko umiało się samodzielnie bawić, nie przyzwyczajaj dziecka do ciągłego noszenia. Małe dzieci są bardzo aktywne, zainteresowane światem, istotne jest, aby dziecko samo przez kilka minut umiało zająć się zabawą, poznawaniem przedmiotów.

Przygotuj emocjonalną wyprawkę.

Pomóż dziecku wybrać ulubioną przytulankę, jeżeli jeszcze jej nie ma i przyzwyczajaj dziecko do tego, aby z nią spało, aby towarzyszyła mu w nowych sytuacjach.

Przed pójściem do żłobka przygotuj dziecku rzeczy, które będą dla niego namiastką domu i zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa – np. ulubioną zabawkę, przytulankę, pieluszkę, poduszeczkę oraz zdjęcie rodziny.

Przed rozpoczęciem żłobka:

Zarezerwuj sobie czas – minimum tydzień, by móc towarzyszyć dziecku w adaptacji według jego potrzeb i stopniowo wprowadzać go w świat żłobka.

Dzień przed rozpoczęciem żłobka spędź z dzieckiem spokojny dzień , by było wypoczęte i w dobrym nastroju. Spakuj wieczorem wszystko, co jest potrzebne, a szczególnie emocjonalną wyprawkę. Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, wspólnie wybierzcie ubranko. Starszemu dziecku przypomnij, że gdy jutro rano wstanie, spędzi czas w żłobku.

W pierwszych dniach żłobka:

W pierwszych dniach żłobka towarzysz dziecku w sali, opierając się na harmonogramie ustalonym z panią opiekunką. Twoją rolą jest bycie dla dziecka „bezpiecznym portem”: na początku bądź blisko dziecka, przytulaj, dodawaj odwagi, gdy czuje się niepewnie, pomagaj w trudnych sytuacjach, np. gdy się przestraszy czy uderzy.

Pomagaj nawiązać kontakt z opiekunką- zachęcaj dziecko do kontaktu, podprowadzaj do opiekunki ale nie zmuszaj do zabawy z opiekunką.

Wspieraj samodzielność dziecka – gdy dziecko się oswoi z nową sytuacją, pokazuj zabawki, otoczenie, zachęcaj do zabawy, kontaktu z opiekunka, z innymi dziećmi, ucz się zwracać do opiekunki, dodawaj odwagi. W zabawie bądź raczej pasywny, nie zabawiaj dziecka, ani nie baw się z innymi dziećmi.

Stopniowo przekazuj opiekę nad dzieckiem opiekunce. Na początku karm i i przewijaj dziecko, pozwalaj opiekunowi towarzyszyć podczas tych czynności, opowiadaj o zwyczajach i przyzwyczajeniach dziecko, a po pewnym czasie stopniowo przekazuj opiekę opiekunowi;

Podczas nawet krótkiego rozstania, zawsze pożegnaj się z dzieckiem. Powiedz, kiedy wrócisz. Korzystaj z rytuałów, które stosujesz w czasie codziennych rozstań, np. buziak, pa pa.

Nie przedłużaj rozstania, zachowaj spokój, nie spóźnij się, jeśli obiecałeś powrót o konkretnej porze.